Když se dům dočká své vlastní spásy, naplní vaše životy náručí plnou radosti a ryzí krásy

Když se dům dočká své vlastní spásy, naplní vaše životy náručí plnou radosti a ryzí krásy

Venkovský dům ze 70. let 19. století se sušárnou chmele stojící ve středočeském Svojetíně se opravdu dočkal. Stavení zakoupila mladá rodina se záměrem jeho postupné obnovy. Před zahájením oprav dům svépomocí vyklízí a kultivují jeho okolí. O citlivém přístupu a prohlubujícím se vztahu k tomuto místu svědčí skutečnost, že se rozhodli zachránit původní ručně tesané dřevěné konstrukce, které vyžadují jen několik lokálních oprav v místech, kde v minulosti zateklo.

Jednomu by se mohlo na první pohled zdát, že bude nutné vyrobit krov úplně nový. Nezřídka však mohou vysoce kvalitní původní dřevěné prvky sloužit po další generace a být svědkem precizní práce starých tesařů. Stačí k tomu často jen provést základní údržbu a drobné opravy. Správnou cestu zvolili i noví vlastníci svojetínského stavení. Krov domu jsme vyčistili od letitých nánosů prachu a nečistot a ošetřili proti dřevokaznému hmyzu, aby se mohl znovu nadechnout a rozzářit ve své původní kráse.

Za pečlivý přístup a citlivé snoubení starého s novým se dům novým majitelům jistě odmění spoustou krásných zážitků s rodinou a přáteli.