Z této věže se svět jeví krásným

Z této věže se svět jeví krásným

Výrok Járy Cimrmana, jejž pronesl v roce 1907 při opravě hodinového stroje, hlásá cedulka u vstupu do městské věže v Jevíčku. Měli jsme příležitost ověřit tvrzení tohoto českého velikána doslova na vlastní kůži a dali jsme mu za pravdu. Ostatně posuďte sami…

Původní gotická městská věž ze 14. století, jež byla součástí městských hradeb, představuje dodnes z daleka viditelnou dominantu města. Roku 1593 byla renesančně přestavěna a zvýšena z původních 37 na 50 m, rovněž byla opatřena cibulovitou bání a hodinami. Ve zvonicovém patře jsou na stolici zavěšeny čtyři zvony. Největší z nich nazvaný „Maria“ je z roku 1509 a váží 1.680 kg. Na věž navazují zachované zbytky hradeb.

Dřevěné prvky cibulové báně vykazují v posledních letech závažné problémy s dřevokazným hmyzem, který napáchal značné škody ve spodních partiích konstrukce. Jako součást opatření a konstrukčních zásahů, jež mají problém vyřešit, byla navržena rovněž chemická ochrana. Ta zamezí dalšímu šíření dřevokazných škůdců.

Až budete plánovat cestu severní částí Malé Hané, dopřejte si výhled z ochozu městské věže, neboť jak praví klasik: „z této věže se svět jeví krásným“. A při troše štěstí uvidíte za hezkého počasí na náměstí v Jevíčku, prohánět se Evičku, jaká je dneska velice hezká na kole Eska… jak zpívají pánové Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.