Prevence degradace dřeva

Prevence degradace dřeva

Předcházejte opravám pravidelnou údržbou

Dřevěné konstrukce jsou ohrožené působením biotických škůdců. V průběhu času se v každé konstrukci krovu mohou postupně vytvářet a objevovat různé defekty a poruchy. Lze jim však předcházet pravidelnou údržbou a včasným odhalením. Odkládání preventivní údržby může v krátké době způsobit významné poruchy a postupně až havarijní stav. Mezi hlavní příčiny degradace patří zejména výrazné zvýšení vlhkosti v konstrukci či v půdním prostoru zatékáním srážkové vody při poruchách střešního pláště, vzlínáním kapilární vody, nebo kondenzací vzdušné vlhkosti při nedostatečném odvětrávání.

Biotičtí škůdci

Důsledkem tohoto stavu je obvykle napadení konstrukce biotickými škůdci, především plísněmi a dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem. Je-li vzniklá situace řešena neprodleně po jejím zjištění, obvykle se lze vyhnout nákladným opravám dřevěných konstrukcí.

Dřevokazný hmyz

Mezi nejznámější druhy dřevokazného hmyzu patří tesařík krovový, červotoč proužkovaný a umrlčí, hrbohlav parketový, pilořitka velká a dřevokazní mravenci. Lze je rozpoznat např. podle tvaru výletového otvoru. Typické otvory červotočů mají průměr 1,5 – 2,5 mm, u tesaříků pak 5 – 8 mm. Největší škody způsobují larvy dřevokazného hmyzu, prokousávají se totiž dřevem i několik let; larva tesaříka krovového např. 2-10 let. Larvy ve dřevě vydávají charakteristický vrzavý zvuk. V okolí výletových otvorů se objevují hromádky požerové drti. Napadené dřevo postupně ztrácí svou pevnost, a nakonec se rozpadá až na prach.

Dřevokazné houby

Velké nebezpečí pro dřevěné konstrukce představují také dřevokazné houby. Spolehlivým indikátorem napadení dřeva houbou je změna zbarvení dřeva, úbytek hmotnosti a přítomnost houbových vláken ve dřevě. V našich podmínkách se můžeme v dřevěných konstrukcích nejčastěji setkat s dřevomorkou domácí, konioforou sklepní, trámovkou, nebo pornatkou Vaillantovou. Přítomnost dřevokazných hub a hmyzu ve stavbě nikdy není radno podceňovat.

 

Chcete víc informací?

Jednoduše zavolejte nebo pošlete nezávaznou poptávku.