Vyčištění konstrukcí

Vyčištění konstrukcí

Každý krov může být v té nejlepší kondici

Jako se učíme chovat ohleduplně k přírodě a jejím zdrojům, měli bychom stejně šetrně přistupovat ke stavbám a jejich tajuplným zákoutím. Cena dřeva strmě stoupá, jeho kvalita však jde dolů, proto záleží jen na nás, jak vážně vezmeme odpovědnost za svůj dům a stavitelské dědictví předků a jak dlouho bude bezproblémově sloužit.

Prostor krovu není smetiště

To, že se na půdu nevodí návštěvy, neznamená, že se z ní může stát skladiště všeho nepotřebného, co nám v životě překáží a zavazí. Půdní prostory musí být udržovány v čistotě. Povrch dřeva nesmí být zabedněný, zasypaný v suti, zanesený nečistotami, holubím trusem a prachem. Zanedbané a znečištěné konstrukce jsou výrazně náchylnější k napadení dřevokazným hmyzem a houbami. 

Začíná to úklidem

Pořádek a čistota a přístupnost konstrukce krovu jsou klíčové z hlediska požární bezpečnosti, správné funkce a dlouhé životnosti konstrukce a také kontroly poruch. Přístupné musí být zejména pozednice, vazné trámy, dolní zhlaví krokví a vazeb a riziková místa zatékání srážkové vody (úžlabí a nároží, světlíky, průchody krytinou, komíny a instalace, hřeben střechy atd.).

Půdní prostory by měly být dostatečně větrány, je ale nutné zamezit přístupu ptáků (zejména holubů). Trus a organické zbytky ptáků mohou při dlouhodobém působení výrazně přispět k degradaci dřeva. Doporučujeme provést jednou za rok generální úklid půdy včetně očisty krovu od pavučin a prachu průmyslovým vysavačem.

Šetrně a důsledně

Čištění dřevěných konstrukcí provádíme výhradně pomocí suchých procesů – jemné kartáčování rýžovým kartáčem, čištění průmyslovým vysavačem, aby nedošlo k znehodnocení povrchu historického dřeva a stop po ručním opracování. V situacích, kdy je to nezbytné a přípustné s ohledem na zachování trasologických a montážních stop souvisejících s prací tesařů, epigrafických nápisů, datací apod., odstraníme nesoudržnou požerovou vrstvu na zdravou dřevní hmotu sekerou, loupákem, nebo pořízem.

 

Chcete víc informací?

Jednoduše zavolejte nebo pošlete nezávaznou poptávku.